Go Back   Gizli İlimler Alemi,Büyü Yapma,Aşk Büyüsü Nasıl Yapılır,Büyü Nedir > KÜLTÜR-SANAT-BİLİM-EĞİTİM > Tarih > Dünya Tarihi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 29-06-11, 12:54   #1 (permalink)
YASAKLI
 
Üyelik tarihi: 06-11-10
Mesajlar: 3.073
Konular: 805
Tecrübe Puanı: 0
SOLAK is on a distinguished road
Thumbs down Srebrenitsa Katliamı

medyum hakan
Srebrenitsa Katliamı

Srebrenitsa Katliamı ya da Srebrenitsa Soykırımı 1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı (Hırvatistan Savaşı ve Bosna Savaşı)'nda Srpska Cumhuriyeti Ordusu'nun Srebrenica'ya karşı giriştiği Krivaya '95 Harekâtı esnasında Temmuz 1995'te yaşanan ve en az 8300[ Boşnak'ın Bosna-Hersek'in Srebrenitza kentinde general Ratko Mladiç komutasindaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp ordusu tarafından öldürülmesine verilen addır.

Katliamda bir kısım kadın ve küçük yaşta çocuğun da öldürüldüğü belgelerle kanıtlanmıştır. Bosna Sırp ordusunun dışında katliama "Akrepler" olarak tanınan Sırbistan özel güvenlik güçleri de katılmıştır. Birleşmiş Milletler Srebrenica'yı güvenli bölge ilan etmiş olmasına karşın 400 silahlı Hollanda barışgücü askerinin varlığı katliamı önlememiştir.

Srebrenitsa katliami II. Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı olması ve Avrupa'daki hukuksal olarak ilk kez belgelenmiş soykırım olması açısından da önem taşır.

Katliamın Gelişimi

Yugoslavya'nın çöküşü üzerine 1992 yılında Sırpların Bosna'da başlattıkları soykırımın ardından bölgeye zoraki olarak müdahele eden Birleşmiş Milletler'in güvenli bölge ilan edilen 6 bölge arasında Srebrenica'da bulunmaktaydı.

Savaştan önce nüfüsu 24 bin civarı olan kentin nüfusu diğer bölgelerden gelen mülteci göçleriyle 60 bin civarına gelmişti.Artık Srebrenica 'açlık' ve 'hastalıklar' ile mücadele eden bir 'toplama kampı'na dönüşmüştü.Müslümanların elindeki silahlar BM Barış Gücü tarafından koruma gerekçesiyle toplanmıştı.

Ratko Mladiç komutasındaki Sırplar Srebrenica'ya olan saldırılarını sıklaştırdıklarında Müslümanlar'ın toplanan silahlarını geri almak için yaptıkları basvuru sorumlu Hollanda komutanı Thom Karremans tarafından reddedildi. BM yalnızca iki F16'yı kent üzerinde bir uçuş yaptırmakla yetindi.

Hollandalı askerler bir gece yarısı Bosna'daki BM Barış Gücü komutanı Fransız generalden aldıkları emir doğrultusunda kenti boşalttılar. Savaş sırasında şehrin güvenliğinden sorumlu olan Hollandalı Komutan Thom Karremans kendisine sığınan 25 bin mülteciyi ve şehri Sırplara teslim etti.

11 Temmuz 1995 günü Ratko Mladiç silahlarından arındırılmış kente hiç zorlanmadan girdi. Sonra da Sırp askerler Müslüman Boşnakları yolarda dağlarda öldürdüler. Sırp askerler cesetlerin kimlikleri tespit edilmesin diye cesetleri parçalayarak sayıları 64'ü bulan toplu mezarlara gömdüler.

Daha sonra orataya çıkan bir video kasedinde Sırp generalin kenti boşaltan Hollandalı komutana bir hediye verirken görüntüleri çekilecekti.Bir hafta süren katliam II. Dünya Savaşı'ından sonra insanlığa yapılan en büyük suç olarak arşivlerde yer aldı.
Lahey Adalet Divanı bir hafta süren katliamın bir 'soykırım' olarak kabul etti; ancak Sırbistan'ın sorumlu tutulmayacağına karar verdi.

Srebrenitza Katliamı ve Müslümanların Toplu Şekilde Kıyımı

1992 Bosna Savaşı'ndan sonra Sırbistan Bosna-Hersek'in stratejik alanı haline geldi. Özellikle ülkenin doğu tarafı Avrupa Birliği tarafından Yasak Bölge ilan edildi. Bu bölge içinde Sırbistan'ın o zamanki başkenti Srebrenica da vardı. Bu da Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri için bir fırsat olarak değerlendirildi. Ayrıca Bosna Hersek'in bütün maddi varlığı olan en büyük maden ocakları da ülkenin tek geçim kaynağıydı. Bu da Sırplar için bir araç olarak değerlendirildi. Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu ve Sırp zulmüne karşı yetersiz imkânlarla karşı koymaya çalışan Srebrenica'nın Tanjarz Kırsalı'nda tam 10000 kişiyi esir alan askeri grup Mladiç'in emriyle esirleri öldürmeye başladı. Sırp vahşetinin Avrupa'dan yüz bularak doruğa çıktı ve tam 5 gün süren katliamda 8300 kişi öldürüldü. Kalan 2700 kişi serbest bırakıldı. Öldürülen bu 8300 kişinin cesetleri parçalanıp iskeletleri çıkarttırıldı ve bu cesetler krematoryumda yakıldıktan sonra Lahey Mezarlığı'na gömüldüler. Katliamdan yaklaşık 13 yıl sonra Bosnalı Sırp komutan Ratko Mladiç kaçak olarak yaşadığı Sırbistan'ın Sermiyan köyünde Radovan Karadzic ile beraber yakalanarak tutuklanmış ve Lahey Uluslararası Ağır Ceza Mahkemesi'nde 1 hafta yargılandıktan sonra haklarında tutuklama kararı çıkmıştır ayrıca Mladiç'in cezası müebbet hapis olarak belirlenmiştir. Ancak Ratko Mladiç'in cezası infaz edilememektedir; çünkü kendisi Sırbistan Rusya gibi ülkelerin korumasında bir yaşam sürmektedir.

Soykırımdan Sorumlu İsimler
  • Uluslararası Savaş Suçluları Mahkemesi Tarafından Srebrenica Soykırımından Dolayı Aranan Yargılanan ve Mahkum Olan Sırp Üst Subaylar ve Siyasilerin listesidir.
Momcilo Krajisnik Bir savaş suçlusu ve eski Bosnalı Sırp politikacı 20 Ocak 1945 Saraybosna doğdu.1990 ve 1992 yılları arasında Bosna-Hersek Millet Meclisinde milletvekili olarak bulundu. 1992-1995 yılları arasında Bosna genelinde başta Srebrenica olmak üzere işlenen cinayet toplu katliam ve tecavüzler sonucu işlenen Soykırım suçunun baş sorumlularından biri olarak arandığı ilan edildi. 3 Nisan 2000 tarihinde SFOR'un Fransız komandası tarafından tutuklandı ve Lahey'de eski Yugoslavya için oluşturulan (ICTY) Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne teslim edildi. 27 Eylül 2006 tarihinde BM Lahey Savaş suçluları Mahkemesi tarafından 27 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 17 Mart 2009 cezasını 20 yıla düşürüldü. Momcilo Krajinsnik mahkemede Miloseviç ve Kardziç'ten sonra yargılanan en üst düzey siyasi yetkililerden birisiydi.

Bilyana Plavsiç 7 Temmuz 1930'da Bosna-Hersek'in Tuzla Şehrinde doğdu. Politikaya üniversite yıllarında başladı. Çok hırslı bir kadın olarak hedefini şöyle açıklamıştı; "En yüksek rütbeli Sırp siyasetçisi olmak benim hedefimdir. En büyük arzum "Büyük Sırbistanı" görmektir. Sırp Demokrat Partisi SDS'nin ilk kadın üyesi oldu. Bağımsızlık ilanından sonra ilan edilen Bosna-Hersek Sırp Cumhuriyetinin öncü kurucuları arasında yer aldı. Bosna-Sırp Cumhuriyetinde iki yıl cumhurbaşkanlığı yaptı. 1992-1995 yılları arasında Radovan Karadziç ve Momcilo Krajisnik ile birlikte "Müslüman ve Hırvatlardan Arındırılmış Bosna" projesinin çerçevesinde "etnik arındırma" uygulamalarını katılmak insanlığa karşı suç sayılan soykırıma dönüşen imha cinayet siyasi dini ve ırksal nedenlerle zülum sürgün alternatif olarak insanlık dışı eylemlere katıldığı gerekçesiyle Lahey'deki BM Savaş Suçluları Mahkemesi ICTY'ye tarafından 10 Ocak 2001 tarihinde suçlu bulunduğu duyuruldu. Yaptıklarını halkı için yaptığına dair açıklamalarda bulunsa da anlattıkları ikna edici gelmediğinden ötürü 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 26 Haziran 2003 tarihinde Kadınlar Hapishanesine nakledildi. Aralık 2008'de İsveç Adalet Bakanlığı Plasiviç'in ilerleyen yaşını ve sağlık durumunu öne sürerek af talebinde bulundu. Fakat bu talep reddedildi. Daha sonara cezasının üçte ikisini tamamladığı için yaş ve sağlık durumu dikkate alarak 27 ekim 2009'da serbest bırakıldı.

Ratko Mladiç 12 Mart 1942'de Bosna Hersek Kalinovik kasabasında doğdu. Bosna Sırp Cumhuriyetinin 1992 yılında Ordusu VRS'nin kurucularından oldu. Orduya katılan sivil kişilere eğitim verdi. 12 Mayıs 1992'de Bosna Sırp Cumhuriyeti tarafından Ordunun başkomutanı olarak atandı. BU görevde 1996 yılına kadar kaldı. 6 Nisan 199^'de başlayan savaşta binlerce insanın öldürülmesinde yüzlerce kadına tecavüz edilmesinde yerleşim yerlerinin işgal edilmesinde dini mekanların yokedilmesinde etkili bir rol oynamıştır. Tüm bunların sorumlusu olan Mladiç 22 Aralık 1996 tarihinden beri aranmaktadır. Sırbistan'da olduğuna dair ciddi belgeler olmasına rağmen Hükümet tarafından bu durum reddedilmiştir. Fakat 2009'da Mladiç'in bir düğünde çekilen fotoğraflarının basına yansıması ile hükümet zor duruma girmiştir. Bu durum akabinde Sırp Hükümeti BM Amerika ve AB üyesi ülkeler Bosna Herkes devlet yetkilileri tarafından suçlamıştır. Hala aranmakta olan Mladiç'in ortaya çıkması halinde mahkemedeki sorgulanması durumunda yapması ihtimal itirafların Sırp Hükümetini de sorumlu kılacağından yine hükümet tarafından saklandığına ve korunduğuna dair bilgiler verilmektedir.

Zdravko Tolimir 27 Kasım 1948'de Bosna Hersek Glamoc Kasabasında dünyaya geldi. Sırp Cumhuriyeti Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve istihbarat ve güvenlik şefi olarak görev yaptı. Direnen Boşnak Ordusu Nasıl Teslim Alınır? başlıklı raporunda ; Savaşan Boşnakların yakınlarının bir araya getirilerek diğerlerinin gözlerinin önünde kimyasal silahlarla yok edilmesinieğer teslim olma durumu gerçekleşmez ise tüm boşnakların aynı yöntemle öldürülmesi; teslim olma durumu olursa kendileri ile birlikte ailelerinin müslüman bölgelere güvenli bir şekilde nakledileceğine dair tekliflerde bulunmuştur. Bu teklifi dolayısıyla Sırplar arasında " Kimyasal Tolimir" olarak anılmıştır. 31 Mayıs 2007'den beri tutuklu bulunmaktadır. Bosna genelinde olduğu gibi Srebrenica insanlık faciasına öncülük etmekkadın ve çocukların zorla göç ettirilip erkeklerin yok edilmesine katılmak sebeplerinden yargılanmıştır
.
Destek ve Eme�imiz ��in L�tfen Payla��n:
SOLAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
a�k b�y�s� yapma
Okunmamış 29-06-11, 14:14   #2 (permalink)
ÜYE
 
Beyazyagmur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 05-05-11
Mesajlar: 665
Konular: 21
Tecrübe Puanı: 0
Beyazyagmur is an unknown quantity at this point
Standart

Makedon kökenli bir Türk olarak orada yaşanılan vahşeti çoçuk aklımla dehşet içinde Tv den izlemiştim...Oradaki tanıdıklarımızın aracılığla duyduğumuz şeyler tam bir vahşetti.....(hala aklıma geldiktçe ağlarım)

Orada yaşanılan vahşet sonucu ölen tüm soydaşlarıma Allahtan Rahmet diliyorum..Yapanların iki cihanda en azaplı şekilde Rabbim tarafından cezalandırılmalarını diliyorum...suçluların bazıları hapiste ama biçoğu hala dışarda..Buda üzüntümüzü iki kat daha fazla arttırıyor....Ama Allahın adaletinden kaçamayacaklar...... Ve cezalarını çekecekler ama bu dünyada ama ahirette.Onca masumun canına ırzına malına kastedtiler.....Rabbim hepsini cehennemin en dibine atsın inşallah!...

Son olarak;
İnsanın insana yaptığı belgelenmiş ilk katliamdır...
Destek ve Eme�imiz ��in L�tfen Payla��n:
__________________
Euzu bi kelimâtillâhi't-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh"
"Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah'a sığınırım.

Konu Beyazyagmur tarafından (29-06-11 Saat 14:19 ) değiştirilmiştir.
Beyazyagmur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 29-06-11, 17:15   #3 (permalink)
ÜYE
 
KASVA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 06-05-11
Mesajlar: 463
Konular: 7
Tecrübe Puanı: 0
KASVA is an unknown quantity at this point
Standart

Bosnalılar, yaşadıkları günahkar hayatın dünyadaki sonucunu acı şekilde gördüler. Onlardan kimisi şehid oldu, kimisi helak oldu gitti. Fakat geriye, o zamanda yaşayan ve kılını dahi kıpırdatmayan diğer müslümanlardan kıyamet günü hesabı sorulacak. Müslüman kardeşlerimiz kıyma makinelerine atılırken, sesini çıkarmayan, "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" diyen ne kadar müslüman varsa, mahşer günü Mahkemeyi Kübra'da hesabını verecek.
Destek ve Eme�imiz ��in L�tfen Payla��n:
__________________
BUGÜN ALLAH CELLE CELALÜHÜ İÇİN NE YAPTIN?
KASVA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 29-06-11, 17:56   #4 (permalink)
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 01-01-11
Mesajlar: 416
Konular: 45
Tecrübe Puanı: 0
hestia is an unknown quantity at this point
Standart

bu konula ilgili olarak bir kitap önermek istiyorum bende size arkadaşlar
nihat genç - karanlıga okunan ezanlar..
Destek ve Eme�imiz ��in L�tfen Payla��n:
hestia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 01-07-11, 16:29   #5 (permalink)
YASAKLI
 
Üyelik tarihi: 15-12-10
Mesajlar: 1.167
Konular: 101
Tecrübe Puanı: 0
yagmurdamlasi is an unknown quantity at this point
Standart

Alıntı:
KASVA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bosnalılar, yaşadıkları günahkar hayatın dünyadaki sonucunu acı şekilde gördüler. Onlardan kimisi şehid oldu, kimisi helak oldu gitti. Fakat geriye, o zamanda yaşayan ve kılını dahi kıpırdatmayan diğer müslümanlardan kıyamet günü hesabı sorulacak. Müslüman kardeşlerimiz kıyma makinelerine atılırken, sesini çıkarmayan, "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" diyen ne kadar müslüman varsa, mahşer günü Mahkemeyi Kübra'da hesabını verecek.
Hesabimiz cok zor olacak, dusunmesi bile kötü...
Destek ve Eme�imiz ��in L�tfen Payla��n:
yagmurdamlasi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 01-07-11, 16:47   #6 (permalink)
ÜYE
 
Beyazyagmur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 05-05-11
Mesajlar: 665
Konular: 21
Tecrübe Puanı: 0
Beyazyagmur is an unknown quantity at this point
Standart

Alıntı:
KASVA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bosnalılar, yaşadıkları günahkar hayatın dünyadaki sonucunu acı şekilde gördüler. Onlardan kimisi şehid oldu, kimisi helak oldu gitti. Fakat geriye, o zamanda yaşayan ve kılını dahi kıpırdatmayan diğer müslümanlardan kıyamet günü hesabı sorulacak. Müslüman kardeşlerimiz kıyma makinelerine atılırken, sesini çıkarmayan, "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" diyen ne kadar müslüman varsa, mahşer günü Mahkemeyi Kübra'da hesabını verecek.

Cümlenizin başı bir müslümana yakışır şeklide değildir!..Bu YORUM kesin yargı içerir...Hiçbir müslüman ne olursa olsun Bosnalılar günahkarlar sonucunu acı şekilde çektiler diye bir beyanda bulunamaz bu müslümanlığın özüne aykırıdır!...Kimin günahkar olup kimin olmadığını, yalnızca Rabbim bilir...Kulun bu konuda bi yetkisi bir ölçüsü yoktur..BU KATLİAM siyasi rantların sonucunda bilinçli şekilde dış güçler tarafından yaratılmıştır..Böyle bir katliamı oradaki insanların üzerine yaftalamak acımasızlıktır...Orada soydaşlarını kaybetmiş bir insan olarak hepsine tekrar tekrar Rahmet diliyorum..Rabbim böyle bir acıyı hiç bir insan evladına yaşatmasın...
Destek ve Eme�imiz ��in L�tfen Payla��n:
__________________
Euzu bi kelimâtillâhi't-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh"
"Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah'a sığınırım.
Beyazyagmur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 01-07-11, 19:01   #7 (permalink)
ÜYE
 
KASVA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 06-05-11
Mesajlar: 463
Konular: 7
Tecrübe Puanı: 0
KASVA is an unknown quantity at this point
Standart

Alıntı:
Beyazyagmur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Cümlenizin başı bir müslümana yakışır şeklide değildir!..Bu YORUM kesin yargı içerir...Hiçbir müslüman ne olursa olsun Bosnalılar günahkarlar sonucunu acı şekilde çektiler diye bir beyanda bulunamaz bu müslümanlığın özüne aykırıdır!...Kimin günahkar olup kimin olmadığını, yalnızca Rabbim bilir...Kulun bu konuda bi yetkisi bir ölçüsü yoktur..BU KATLİAM siyasi rantların sonucunda bilinçli şekilde dış güçler tarafından yaratılmıştır..Böyle bir katliamı oradaki insanların üzerine yaftalamak acımasızlıktır...Orada soydaşlarını kaybetmiş bir insan olarak hepsine tekrar tekrar Rahmet diliyorum..Rabbim böyle bir acıyı hiç bir insan evladına yaşatmasın...
Sayın beyazyağmur... Bosnalıların yaşantılarını incelediniz mi hiç?.. Bırakın önceki hayatlarını, savaş anında bile nasıl yaşadıklarını incelediniz mi?.. Allah Celle Celalühü Kur'an-ı Kerim'inde müttakileri, ebrarları, cennetlikleri, cehennemlikleri hep ayrı ayrı ayetlerde belirtmişler... Bizler kendi kafamızdan insanları günahkar ya da imanlı, imansız ilan etmiyoruz. Kur'an'da belirtilen iman hakikatleri, yapılan tarifler ışığında ve bu zamana kadar helak olan milletlerin hayatlarına bakarak açıklama yaptık. Sizlerin yakınlarınız orada ölmüş olabilirler. İçlerinde elbette şehit olanlarıda vardır. Ama bir milletin dörtte üçünden fazlası Allah Celle Celalüh'e isyankar yaşadığı zaman başlarına helak geliyor. Bir siyasi rant sonucu olsun veya olmasın, onların hepsi bir sebeptir. Hiçbir millet iyice azıpta yoldan çıkmadıkça Allah Celle Celalüh onların üzerine helak göndermiyor. Sizler nefsinizle cevap veriyorsunuz ancak, bizler nefsimizle değil Kur'anla cevap veriyoruz. Kimseyi de hallerinden dolayı kınamıyoruz, sadece bir gerçek var ortada onu söylüyor. Eğer kimin günahkar olduğunu, kimin günahkar olmadığını, kimin cennetlik ya da cehennemlik olduğunu öğrenmek istiyorsanız, Kur'an-ı Kerim'i baştan sona kadar okuyun sizin için yeterlidir. Daha Bakara suresinin ilk başında müttakilerin sıfatlarından bahseder. Hem biz insanları kesin cennetlik ya da cehennemlik diye birşey söylemedik ve söyleyemeyiz. Onu ancak Allah CElle celalühü bilir. Bizler ancak ayetler ve hadisler ışığında zahir olana hükmedebiliriz. Zaten yaptığımız da o dur.
Destek ve Eme�imiz ��in L�tfen Payla��n:
__________________
BUGÜN ALLAH CELLE CELALÜHÜ İÇİN NE YAPTIN?
KASVA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 02-07-11, 00:38   #8 (permalink)
ÜYE
 
Beyazyagmur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 05-05-11
Mesajlar: 665
Konular: 21
Tecrübe Puanı: 0
Beyazyagmur is an unknown quantity at this point
Standart

Yorumunuzun içinde halen kesin yargı içeren sözler vardır!bir milletin 4/3 gibi...(nasıl oluyorda bu konuda oran verebiliyorsunuz )Bu konuda kesin bi oran vermek ne mümkündür..Biz müslümanlara yakışan bir katliam olmuş binlerce onbinlerce insan canından ırzından malından olduktan sonra Allah rahmet eylesin Allah sabır versin demektir!üstadlarımızdan bu yönde eğitim aldık ve bize hep bu ögretildi..Vicdan en esaslı duygudur..gözümüzle görmediğim yaşamadığım kesin doğruluğundan emin olmadığım bi konu hakkında hatalı söz etmekten Rabbime sığınırım..Bi kulu kötü yolda gördüğünde dahi emin olmak için 40 kez gözünü ovala ondan sonra onun hakkında kanaate var biz bunu böyle biliriz..kula iftira etmekten de Rabbim esirgesin...Ayrıca nefsimle cevap vermiyorum nefis aldatıcıdır ben vicdanımla merhametimle Rabbimin insana has kıldığı düşünüp muhakeme edebilme yeteneğimle cevap veriyorum nacizane!..Konu dindaşlarım ve soydaşlarımda olunca kayıtsız kalamıyorum elbette...Niyetim konuyu karşılıklı tartışmaya cevirmekte değil zaten!..Benim neyi anlatmak istediğim ortada..kimin günahkar kimin cehennem lik oldugunu düşününceye kadar ben günahkarmıyım Cehenneme gitmemek için neler yapmalıyımı esass bilirim..Her kulun hesabı ayrıdır..Ve herkes kendinden sorumludur! Kuranı okumamla ilgili tavsiyenize gelince sağolun...Ama ben zaten Kuranı her zaman okuyan biriyim bilmem anlatabildim mi?

son olarak,
Selametle
Destek ve Eme�imiz ��in L�tfen Payla��n:
__________________
Euzu bi kelimâtillâhi't-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh"
"Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah'a sığınırım.

Konu Beyazyagmur tarafından (02-07-11 Saat 00:42 ) değiştirilmiştir.
Beyazyagmur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 02-07-11, 00:56   #9 (permalink)
ÜYE
 
KASVA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 06-05-11
Mesajlar: 463
Konular: 7
Tecrübe Puanı: 0
KASVA is an unknown quantity at this point
Standart

Üstadlarınıza sorun kardeşim... Müslüman bir millet, Allah Celle Celalüh'e verdiği bir sözden dönerse onların başına ne gelir... Müslüman bir milletin ne kadarlık kısmı azıtınca o milletin başına helak gelir. Bu konuda hadisi şerifler nelerdir?.. Bu konuda bilgi alın... "Hadisi şerif; "Allaha verdiği sözden dönen bir milletin üzerine, ekonomik sıkıntılar, katil ve cinayetler, işgal ve istilalar o milletin başına bela olur." Kur'an'da helak olayları nasıl anlatılmıştır ve insanlar ne ile helak edilmiştir... Şu ayeti de gönlünüze emanet edeyim:
"Ona), "İşte bu kendi ellerinin önceden işledikleri yüzündendir. Allah kesinlikle kullara zulmedici değildir" (denir.)

Sizin yukarıda yazdığınız yazıdan yanlış bir mana çıkıyor. "Hâşâ Bosnalıların suçu günahı yoktu, güzel yaşantıları vardı, Allah Celle Celalüh'e isyankar değillerdi ama Allah onları helak etti."
"Sizin başınıza ne geliyorsa, kendi ellerinizle yaptıklarınızdan dolayıdır."

Hadisi şerifte: "Zalim, Allahın kılıçlarından bir kılıçtır, onunla öç alır. Sonra ondanda öç alır."
Sırplar birer zalimdir. Ama Allah Celle Celalüh, onları Allahı unutan müslüman bir kavmin üzerine gönderdi ve onlardan öç aldı. Sonra elbette Sırplardan da öç alacaktır. Amerika zalim bir ülkedir, Saddam da zalim bir insandır. Bir zalimi bir zalimin üzerine göndererek ondan öç aldı. Amerika'nın da sonu gelecektir. Bu olaylar Kur'anda hakikatle sabittir. Kur'an'ı gerçekten anlayan biri iseniz zaten bu yazıları yazmamanız lazım. Çünkü gerçekten Kur'an okuyupta anlayan insanlardan böyle sözleri duymak derinden üzüp yaralıyor bizleri.
Siz nefsinizle değilde düşüncelerinizle cevap verdiğinizi söylüyorsunuz, bizlerde size ayetle cevap veriyoruz... Ayet ve hadisler düşünce ve merhamet duygusundan üstündür. "Cehennemin yolları iyi niyet taşlarıyla döşelidir."
Sizler ilim sahibi kişilerseniz, yukarıdaki cevabı yazmamanız lazım. Çünkü günlük hayatta hakikatleri söylediğimiz zaman, insanların nefislerine dokunuyor da, bu sözleri çok söylüyorlar. Çünkü en çabuk kurtuluş yoludur.
En iyisini Rabbimiz Celle Celalüh bilir.
Destek ve Eme�imiz ��in L�tfen Payla��n:
__________________
BUGÜN ALLAH CELLE CELALÜHÜ İÇİN NE YAPTIN?
KASVA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

« Çin İşkencesi | - »
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açıkask
Powered by vBulletin® Version kapalı
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 20:10.

Desteklenen Siteler=>Medyum Yorumlar�| B�y�| ba�lama b�y�s�| a�k b�y�s� nas�l yap�l�r
Sitemiz bir forum sitesi oldu�u i�in kullan�c�lar her t�rl� g�r��lerini �nceden onay olmadan an�nda siteye yazabilmektedir.5651 say�l� yasaya g�re bu yaz�lardan dolay� do�abilecek her t�rl� sorumluluk yazan kullan�c�lara aittir. 5651 say�l� yasaya g�re sitemiz mesajlar� kontrolle y�k�ml� olmay�p,yasal olmayan bir payla��m oldu�unu d���n�yorsan�z ileti�im b�l�m�nden bize ula�abilirsiniz.