Allah’ın İsimleri 99 mu,1001 mi?

Bu konu zeinarda tarafından 3 sene önce açıldı, 27 kere okundu ve 5 Cevap verildi.
zeinarda
MODERATÖR
Üyelik Zamanı: 10 sene önce
Konu Sayısı: 72
Yanıt Sayısı: 322
3 sene önce

Her halimizde ve her işimizde kul olarak Allah’ın isimlerini bilmeye ve O’na sığınmaya mecbur ve muhtacız. Allah’ın isimleriyle Allah’a böylesine yakın olmayı Kur’ân da istemekte, O’na, O’nun isimleriyle sığınmayı emretmekte ve Allah’ın isimleri konusunda dalâlete düşmekten bizi sakındırmaktadır.


Şu âyetler, Kur’ân’ın bu husustaki hassasiyetini bize anlatmaya yeter:


“De ki: İster Allah diye duâ edin, ister Rahman diye duâ edin, hangisiyle duâ ederseniz edin; Çünkü Esmâ’ül-Hüsna (en güzel isimler) O’na mahsustur.
“Allah, kendisinden başka ilâh olmayandır; Esmâ’ül-Hüsna (en güzel isimler) O’na mahsustur.


Allah’ın güzel isimlerini tanıdıkça kendimizi, etrafımızı, varlıkları ve Rabbimizi daha iyi tanırız; hakkı, hakikati, dini, diyaneti, maneviyatı, dünyayı, âhireti, Mahşeri, Cenneti, Cehennemi daha iyi tanırız; varlıkların özünü, künhünü, muammasını, esrarını, mahiyetini keşfederiz; sevmeyi, yaşamayı, güzelliği, dostluğu, samimiyeti, muhabbeti, barışı, esenliği, fıtratı, hilkati öğreniriz; yaratılanı Yaratan’dan ötürü hoş görmenin ve sevmenin zevkini ve lezzetini tadarız.
Allah’ın isimleri ne doksan dokuzla, ne bin birle sınırlı değildir. Cenâb-ı Hakk’ın isimleri sayısızdır. Allah Resulü (asm) bir niyazında şöyle buyurmuştur:

“Allah’ım! Sana,Zat-ı Bari’ni isimlendirdiğin, Kitabında inzal buyurduğun, Peygamberine talim buyurduğun ve ezelî ilm-i gaybında Kendin için tahsis ettiğin Esma-i Şerîfenin hepsiyle niyaz ederim.”
Hazret-i Âişe validemiz (ra);

“Allah’ım! Esma-i Hüsna’ndan bizim bildiğimiz, bilmediğimiz bütün isimlerinle Sana münâcat ederim. Büyüklerin büyüğü olan İsminle Sana niyaz ederim. Kim ki Sana bu isimlerinle duâ ederse cevap verirsin Rabbim!”

diye niyazda bulunmuştu. Bunu işiten Allah Resulü (asm),

“İsabet ettin! İsabet ettin” buyurdu.Cenâb-ı Hak (cc) bizim bilmemizi irade buyurduğu Esma-i Hüsna’sından bir kısmını sırf vahiy olan Kur’ân-ı Kerim’inde zikretmiş, bir kısmını ise Resul’üne (asm) yine vahiyle bildirmiştir.
Peygamber Efendimiz (asm) hiç olmazsa Allah’ın doksan dokuz isminin bilinmesini ve gerekleri ile amel edilmesini istemiş ve Allah’ın isimlerini ahlâk edinenleri Cennet’le müjdelemiştir.


Kendi mübarek diliyle yaptığı duâ ve niyazlarda Resul-i Ekrem Efendimiz (asm) hep Esmâ’ül-Hüsna’dan imdat eylemiştir. Kendisine (asm) Cibril-i Emin vasıtasıyla vahy olunan Cevşen’ül-Kebir ise, Esmâ’ül-Hüsna’dan bin bir güzel isimle yapılmış bir duâ ve niyaz hazinesidir.Bizler Allah’ın kullarıyız. Sevincimizde, üzüntümüzde, derdimizde, sıhhatimizde, iyi günümüzde, kötü günümüzde hep O’na yakın olmak isteriz ve buna muhtacız.


İyi günümüzde şükretmek için O’nun adına muhtacız. Kötü günümüzde sabretmek için O’nun adına muhtacız.O’nun merhametini istediğimizde Rahman ve Rahîm isimleri ile O’na yaklaşırız.


Günahlarımızdan pişman olduğumuzda O’nun Ðaffâr, Ðafûr, Tevvâb, Kâbil, Mücîb, Settâr, Afüvv isimleri ile O’na sığınırız.Hastalandığımızda Şafi ve Muâfî isimleri ile niyazda bulunur, Allah’tan şifa ve afiyet talep ederiz.


Düşmanlarımıza güç yetiremediğimizde Allah’ın Kahhar, Cebbar, Celil isimlerine havale ederiz.


Mal-mülk sahibi olduğumuzda Allah’ın Malik, Vâris, Ðanî, Muğnî olduğunu düşünür, elimizdeki malın emanet bulunduğunu idrak eder ve haddimizi aşmayız.
Fakirlik ve yoksullukta Allah’ın Müstağni, Şefik, Vehhâb, Kerim, Âdil, Bâsıt, Atûf, Enis, Kadir, Muizz olduğunu takdir ederiz, fakirliğe sabrederiz, ümidimizi kırmayız ve çalışmaya devam ederiz.Düştüğümüzde Allah’ın Mevlâ, Mezkûr, Mufaddıl, Muhsin, Muğîs, Rabb, Muin, Râfi, Müsehhil olduğunu hatırlar, kalkmak için Allah’a sığınır ve kendimizde güç buluruz.
Yükseldiğimizde Allah’ın Müzill, Münezzil, Melik, Kaim, Rakîb, Mümît isimleri ile her an düşmemizin de söz konusu olabileceğini hatırlar ve kendimizi Kaf Dağında görmez, alçak gönüllü ve kanaatkâr oluruz.Ey Celâl ve İkram Sahibi! Ey Kelâm ve Kudret Sahibi! Ey Hayat ve Vahdet Sahibi! Ey Cemal ve Kemal Sahibi! Ey Beka ve Gına Sahibi! Ey İzzet ve Azamet Sahibi! Ey Tevhid ve Celâl Sahibi! Ey Rahmet ve Mağfiret Sahibi Allah’ım! Bizi Seni tanıma zenginliğinden, Senin rızana erme devletinden, Senin affına uğrama lütfundan, Senin cennetine ulaşma bahtiyarlığından, Senin Cehenneminden azat olma bahtından mahrum eyleme! Kusurlarımızı bağışla! Ayıplarımızı ört! Hatalarımızı affet! Bizi Kendine kul kabul et! Âmin.

Cleopatra
Üyelik Zamanı: 7 sene önce
Konu Sayısı: 0
Yanıt Sayısı: 102
3 sene önce
Allah razı olsun çok güzel bir paylaşım.....
Cleopatra
Üyelik Zamanı: 7 sene önce
Konu Sayısı: 0
Yanıt Sayısı: 102
3 sene önce
Allah' razı olsun çok güzel bir paylaşım olmuş tşk ederim
Bihaber
Üyelik Zamanı: 3 sene önce
Konu Sayısı: 0
Yanıt Sayısı: 2
3 sene önce
En iyisini Rabbül Alemin Celle celalühu hazretlerimiz bilir. Bizim acizane bildiğimiz 3000 dir. Aslında buraya gelip yorup yapıp formunuza katkıda bulunuyorum. Fakat cahilliğinizi anlatmak için yazdım. Biri Admin biri süpermod. Körler sağırlar birbirini ağırlar hesabı. İşte böyle kendiniz yazar, kendiniz okursunuz. :D Başka bir paylaşımda ayırma büyüsünün tehlikeli olduğunu yazmışsınız ama bu telefonu reklamınızı yaptığınız kişi böyle işler yapıyor değil mi? Bir defa büyü haramdır. Bizleri doğruları söylediğimiz için banlıyorsunuz. İşinize gelmediği için. Bakın siteye sinek avlıyor. İnşallah kapanır gider. Acınacak durumdasınız zeinarda hanım. Yaşlanmışsınız ama bence biran önce tövbe edin de bu işleri bırakın. Bir ayağınız zaten çukurda. Sadece uyarıyorum ben sizi.
zeinarda
MODERATÖR
Üyelik Zamanı: 10 sene önce
Konu Sayısı: 72
Yanıt Sayısı: 322
3 sene önce
Büyü haram da fal haram değil mi??? Cahilliğimize laf söyleyen insanın Allahın isimlerinin 3000 olduğunu iddia etmesi de kendi cahilliği değil mi??? “Allah’ım! Sana,Zat-ı Bari’ni isimlendirdiğin, Kitabında inzal buyurduğun, Peygamberine talim buyurduğun ve ezelî ilm-i gaybında Kendin için tahsis ettiğin Esma-i Şerîfenin hepsiyle niyaz ederim.” “Allah’ım! Esma-i Hüsna’ndan bizim bildiğimiz, bilmediğimiz bütün isimlerinle Sana münâcat ederim. Büyüklerin büyüğü olan İsminle Sana niyaz ederim. Kim ki Sana bu isimlerinle duâ ederse cevap verirsin Rabbim!” Görüleceği üzre ne 99 ne de 1001 ya da 3000 değil......Konunun tamamını okumuş olsaydınız sayı konusunda ahkam kesmezdiniz... Hakkımdaki fikirleriniz de benim için hiç önemli değil,sözleriniz insanlığınızın göstergesidir..
Cleopatra
Üyelik Zamanı: 7 sene önce
Konu Sayısı: 0
Yanıt Sayısı: 102
3 sene önce
Ozaman aynı soruyu ben size soruyorum Senin burada ne işin var??? Sende git namazını kıl zikrini yap.... Üslubuna dikkat inşallah Reklamlar a da fazla takılma
Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 22683 Kayıtlı Üye
  • 16811 Konu
  • 94990 Cevap
  • Son Üye zenobia
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (1)
  • MODERATÖR (4)