Go Back   Gizli İlimler Alemi,Büyü Yapma,Aşk Büyüsü Nasıl Yapılır,Büyü Nedir > İSLAM DİNİ > İslamın Şartları

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 22-05-16, 00:45   #1 (permalink)
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 09-05-10
Mesajlar: 7
Konular: 3
Tecrübe Puanı: 0
semihbaba4125 is an unknown quantity at this point
Standart Büyü Yapmanın ve Yaptırmanın Günahı

medyum hakan
Büyü Yapmanın ve Yaptırmanın Günahı

Yüce Allah (Celle Celaluhu) buyuruyor:

Süleyman’ın hükümranlığı hakkında onlar (yahudiler), şeytanların uydurduğu sözlere tabi oldular. Hayır! Süleyman (büyü yapıp) kâfir olmadı. Ancak şeytanlar kâfir oldular. Çünkü insanlara büyüyü ve Bâbil’de Hârût ile Mârût isimli iki meleğe indirileni (ilham edileni) öğretiyorlardı.

Gerçi o iki melek: “Biz ancak imtihan için gönderildik, sakın ha! (Büyü yapıp da) kâfir olmayın” demeden hiç kimseye (büyü ilmini) öğretmiyorlardı. Onlar o iki melekten karı ile kocanın arasını açacak şeyleri öğreniyorlardı. Gerçekte onlar (büyü yapanlar) Allah’ın izni olmadan hiç kimseye zarar veremezler. (Bakara – 102)

Büyü nedir?

Büyünün Arapçası sihirdir. Sihir, gizlice yapılan üstü kapalı ve karmaşık bir şey demektir. Büyücülük her dönemde insanların ilgisini çeken bir konu olmuş, özellikle Keldânîler ve Bâbilliler döneminde doruk noktasına ulaşmıştır.

Yeryüzünde ilk defa kalem ile yazı yazan, rakamlarla matematiksel işlemler yapan ve ilk defa dikişli elbise giyen Hz. İdris peygamberdi ve ona mucize olarak gök (astrofizik) ilmi verilmişti.

Belirli vakitlerde belirli yıldızlardan yansıyan ışınların fiziksel, psikolojik ve ruhsal açıdan insanların üzerindeki etkilerini çok iyi bilen Hz. İdris, kavmini de uyarıyor ve bu vakitler de ibâdet etmelerini tavsiye ediyordu.
Ne yazık ki Hz. İdris’ten sonra şeytanların teşviki ile bu bilgiler amacından saptırılıp büyücülüğün alt yapısı oluşturuldu ve yeryüzünde ilk defa büyücülük olayı başlamış oldu.

Hz. İdris Mezopotamya bölgesinde yaşadığı için büyücülük olayı da o bölgede başladı ve kısa zamanda yaygınlaşıp korkunç boyutlara ulaştı. Zamanla iş çığırından çıktı ve insanlar büyücüleri peygamberler gibi algılamaya ve onları kutsallaştırmaya başlayınca,

Yüce Allah o dönemde büyücülüğün merkezi konumunda olan Bâbil’e, insan şeklinde Hârût ve Mârût adında iki melek gönderdi. Meleklerin görevi, büyünün gerçeğini anlatıp insanları uyarmak ve büyücülerin mânevî bir güce sahip olmadığını kanıtlamaktı. Ancak her bilim ve teknoloji gibi büyücülük ilmi de art niyetli kişiler tarafından kötü amaçla kullanılabileceği için melekeler: “Biz ancak imtihan için gönderildik, sakın ha! (büyü yapıp da) kâfir olmayın” demeden hiç kimseye büyü ilmini öğretmiyorlardı.

İnsanlar büyüden etkilenir mi?

İnsanların etkilenmediği bir şey yok ki! Işıktan, karanlıktan, soğuktan, sıcaktan, havadan, fırtınadan, şimşekten, gök gürlemesinden, güneşten, zehirli gazlardan ve gıdalardan etkilenen insan doğal olarak büyüden de etkilenir.

Ancak soğuktan, sıcaktan, ışıktan ve karanlıktan herkes aynı derecede etkilenmediği gibi büyüden de herkes aynı derecede etkilenmez. Büyü özellikle içe kapanık, aşırı duyarlı ve evhamlı kimseler üzerinde daha etkili olur ve yapılan büyü doğrultusunda içlerinde bir irâde oluşur.

Büyü en fazla sinir sistemi üzerinde etkili olduğu için irâde güçleri zayıflar, çabuk kızar, insanlardan nefret eder ve alıngan olurlar. Ancak soluduğumuz hava, içtiğimiz su ve yediğimiz gıdalarla içimize giren, çevremizde ve derimizdeki kılların dibinde yuvalanan trilyonlarca zararlı bakteriler, cinler, şeytanlar, gizli ve açık düşmanlarımız, Allah’ın izni olmadan bize bir zarar veremedikleri gibi, büyü ve büyücüler de Allah’ın izni olmadan kesinlikle bir zarar veremezler. Bu nedenle âyet-i kerîmede “Gerçekte onlar (büyü yapanlar) Allah’ın izni olmadan hiç kimseye zarar veremezler” buyuruluyor.

Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:

Farz namazlarının ardından Âyet-el-kürsî’yi okuyan kimse, diğer
namaz vaktine kadar Allah’ın koruması
altındadır. (İbni Hacer)

Allah’ın koruması altında olan kimseye cin, şeytan yaklaşamaz ve büyü
yapılsa da zarar veremez.
Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:
Âyet-el-kürsî okunan bir eve kırk gün, ne büyücü bir kadın ve ne
büyücü bir erkek giremez. (Ahmed İbni Hanbel)

İhlâs ve samimiyetle Âyet-el-kürsî okunan bir eve kırk gün büyücü kadınlar, büyücü erkekler giremez ve yaptıkları büyüleri ev halkına hiçbir zarar veremez.

Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:

Kim, Cuma namazından (kadınlar, hastalar öğle namazından) sonra “Kul hüvalllâhu ahad, Kul eûzü birabbi’l-felâk ve Kul eûzü birabbi’n-nâs’’ ı yedişer defa okursa, Allah onu gelecek cumaya kadar her çeşit kötülükler (cin ve büyücülerin şerrin) den korur. (Menâvî)

Kim, her gece yatarken ve sabah kalktığı zaman Âyet-el-kürsî, Kul hüvallâhu ahad, Kul eûzü birabbi’l-felâk ve Kul eûzü birabbi’n-nâs’ı birer defa okuyup avucuna üfler ve sonra ellerini bedenine sürerse, Allah o kimseyi cin, şeytan, büyü ve büyücülerin şerrinden korur.

Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:

Kim her sabah (aç karnına) yedi tane acve hurması yerse, o gün o kişiye ne zehir ne de büyü zarar veremez. (Buhârî)

Çağımızda hâlâ büyücüler var mı?
Gerçek büyücüler yok ama sahteleri çook! Eski çağlarda büyücü olmak isteyenler bir büyücü ustanın yanında yıllarca çırak olarak çalışır ve ustası icazet (diploma) verince, o da büyücülüğe başlardı. Ancak zamanla büyücülük mesleği önemini yitirdi ve usta-çırak ilişkisi de tarihe gömüldü.

Bâbil döneminin ünlü büyücüleri, büyü ile ilgili bazı bilgileri çivi yazısı denilen nokta, çizgi ve geometrik şekillerden oluşan bir yazı sistemi ile derilere, taşlara ve kemiklere yazmışlar ama,
Sonradan gelenler bu karmaşık ve silik yazıları birbirinden kopyalarken, gerçekle hiç ilgisi olmayan farklı şekiller ortaya çıkmış ve zamanla onlar da kaybolunca büyücülük mesleği de günahları ile birlikte tarihin karanlıklarına gömülmüş.

Ve lakin bu gün az da olsa bu işi yapanlar mevcuttur…

Büyü yapmak ve yaptırmak günah mı?


Büyü yapmak ve yaptırmak, en büyük ve en korkunç günahlardan biridir.
Çünkü yahudilerin “Süleyman büyü ile yeryüzüne egemen oldu” iddialarına karşı Yüce Allah, Süleyman büyü yapmadı yerine “Süleyman kâfir olmadı” buyurarak, Büyü yapmanın kâfirlikle eş anlamda olduğunu ayrıca “Şeytanlar kâfir oldular, çünkü onlar insanlara büyü yapmasını öğretiyorlardı” buyurarak, büyü yapanların ve yaptıranların şeytanlarla aynı konumda olduğunu vurgulamıştır.

Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:

“Helâk edici yedi günahtan kaçının.” (Sahabeler):“Ya Resûlallah! Bunlar nelerdir?” dediler.

Peygamberimiz buyurdu:

“Allah’a şirk (ortak) koşmak, sihir (büyü) yapmak, Allah haram kıldığı
halde, haksız yere bir kimseyi öldürme, fâiz yemek, yetim malını yemek, savaş alanından (din düşmanlarından) kaçmak, evli, namuslu ve kötülüklerden haberi olmayan kadınlara zina iftira etmek. (Buhârî – Müslim
– Nesâî)

Bu hadis-i şerîfte de büyü yapanın ve yaptıranın, Allah’a şirk koşmak (müşrik olmak) ile haksız yere bir kimseyi öldürmek (katil olmak) gibi iki korkunç günah arasında olduğu vurgulanmıştır. Bakıcı, cinci ve büyücülere gitmek günah mı?

Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:
Bir kimse arrâfa ya da kâhine gitse ve onun sözlerine (inanıp) onay verse, (Hz.) Muhammed’e indirileni (Kur’an’ı) inkâr etmiş olur. (Hâkim – Beyhâkî – Ahmed İbni Hanbel)

Çalınan, kaybolan gizli şeyleri bildiğini iddia eden yalancılara arrâf ve gelecekten haber veren sapıklara (falcılara) kâhin denir.

Günümüzde bakıcı, cinci ve büyücü adı altında pek çok sapık dolandırıcılar türedi. Canı sıkılan, gönlü daralan, eşi ile tartışan, işi bozulan, arabası çalınan, altını, parası, değerli eşyası kaybolan, evlenemeyen, çocuğu olmayan ve iş bulamayanlar, Bu sapıkların kapısında sürüm sürüm sürünmekte ve acımasızca sömürülmektedirler.

Özellikle zavallı hanımlar, çocuklarının harçlığına varıncaya kadar ellerindeki bütün paraları götürüp o sapıklara yedirirler, sonra da kaynanam, görümcem bana büyü yapmış diye asık suratları ile eve dönerler.

Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:
Kim kâhine (bakıcıya) gidip bir şey sorsa, kırk gün tevbesi kabul olmaz. Eğer bakıcının sözüne (inanıp) onay verse, küfre gider (dinden çıkar, kâfir olur). (Taberânî)

Ehl-i sünnetin temel inanç ilkelerinden biri de gayb-ı (gizli şeyleri) sadece Allah bilir. Bakıcı denilen sapıklara gidip bir şey sormak haram, onların sözüne inanmak ise küfürdür yani îmanı giderir. Bu nedenle bakıcılara gidenlerin derhal tevbe etmeleri, onların sözüne inanların ise tevbeden sonra îmanlarını ve nikâhlarını da tazelemeleri gerekir.

Ancak ehlinden ders almış ve uzmanlaşmış bazı hocaefendiler bu konuda yardımcı olabilmektedirler. Onlar da kendilerine verilen bu ilmi (büyüyü anlama ve okuma işini) suistimal etmezler, menfaate dökmezler.

Sakın her önünüze gelene aldanmayınız… Seanslara gelmeniz için siz de büyü olduğunu söylerler de bu sefer evhama kapılırsınız ve hayatınız zindan olur…

ihvanlar.net EHLÄ° SÃœNNET MÃœDAFAA HATTI ismailaÄŸa Ä°smailaÄŸa cemaati – Ä°hvanlar.net EHLÄ° SÃœNNET MÃœDAFAA HATTI ismailaÄŸa ismailaÄŸa cemaatiFalcılık büyücülük nedir

Sual: Kâhinlik, falcılık, büyücülük nedir? Bunlara inanmanın hükmü nedir?
CEVAP
Kâhinlik, cinden bir arkadaş edinip, olmuş şeyleri ona sorup, ondan öğrenmek ve bunları başkalarına bildirmektir.

Cin ile tanışan falcılar, (Yıldızname)ye bakıp, sorulan her şeye cevap verenler böyledir. Bunlara ve büyücülere gidip, söylediklerine, yaptıklarına inanmak, bazen doğru çıksa bile, Allah’tan başkasının her şeyi bildiğine ve her dilediğini yapacağına inanmak olup, küfürdür. (Hadika)
Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Uğursuzluğa inanan, kâhinlik yapan, kâhine giden, büyü yapan ve yaptıran ve bunlara inanan bizden değildir, Kur'an-ı kerime inanmamış olur.) [Bezzar]

İbni Ebi Zeyd hazretleri diyor ki:
(Cinci tarikatçıya inanmak, insanı cinden kurtardığına inanarak, ona ücret vermek caiz değildir. Büyü çözene de para vermek caiz değildir.)

(Birgivi Vasiyetnamesi)nde, (Bir kimse, ben çalınanları, kaybolanları bilirim dese, diyen de, buna inanan da kâfir olur. “Bana cin haber veriyor, onun için biliyorum” derse, yine kâfir olur. Çünkü cin de gaybı bilmez. Gaybı yalnız Allah bilir) buyuruluyor.

Gaybı cin de bilmez
Kadızade, burayı şöyle açıklıyor:
(Gaybı, Allahü teâlânın vahy ve ilham ettikleri de bilir. Cin gaybı bilmez. Fakat cin, ben evliyadan duydum ki şöyle imiş derse, küfür olmaz. Ancak cinler yalan söyledikleri için onlar biz duyduk deseler de inanmamalıdır. Allahü teâlâ vahy yolu ile Peygamberlere gaybı bildirdiği gibi, ilham yolu ile de evliyaya ve müminlere de bildirir.)

İbni Âbidin hazretleri buyuruyor ki:
(Büyü; ilme, fenne uymayan, gizli sebepler kullanarak, garip işler yapmayı sağlayan ilimdir. Büyü öğrenmek de, öğretmek de haramdır. Müslümanları zarardan korumak için öğrenmek de haramdır.) [Redd-ül-muhtar]

Hayırlı iş yapmak için de haram işlemek [büyü çözmek için büyü yapmak] caiz değildir. (Hadika)

İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Büyü yapmak, küfre en yakın olan, en kötü haramdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Müslüman büyü yapmaz. Allah saklasın, imanı gittikten sonra büyü tesir eder.) [c.3, m.41]

İmam-ı Nevevi hazretleri buyuruyor ki:
(Büyü yaparken, küfre sebep olan kelime ve iş olursa, küfürdür. Böyle bir kelime ve iş olmazsa, büyük günahtır.)

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Helake sürükleyen yedi şeyden biri büyüdür.) [Buhari]

(İpe üfleyip düğüm atan kimse, büyü yapmış olur. Büyü yapan da Allah’a şirk koşmuş olur.) [Nesai]

(Falcıya, büyücüye, kâhine giderek, onların söylediklerine inanan, Kur'an-ı kerime inanmamış olur.) [Taberani]

(Büyücüye inanan kimse, Cennete giremez.) [İ. Hibban]

(Gaibden haber vermek maksadı ile yıldız ilmi ile uğraşan kimse, büyücü gibi günaha girer.) [İbni Mace]

(Falcıya fal baktıran, onun sözüne inanmasa bile, kırk gün kıldığı namaz kabul olmaz.) [Müslim]

(Fal bakmak, yazı ve çizgi ile gelecekten haber vermek, puta tapmak gibidir.) [Ebu Davud]

(Karı-kocayı birbirine düşüren Allahü teâlânın lanetine uğrar.) [El-Envar]

(Ana ile evladın, kardeşle kardeşin arasını açana lanet olsun.) [İbni Mace]

(Kâhinlik yaparak alınan para haramdır.) [Buhari]

(İnsanı helâke sürükleyen şu yedi şeyden sakının:
1- Allah’a şirk koşmak,
2- Sihir yani büyü yapmak,
3- Katillik,
4- Faiz yemek,
5- Yetim malı yemek,
6- Cihadda savaştan kaçmak,
7- Evli ve namuslu bir kadına, zina etti diye iftira etmek.) [Buhari, Müslim]

Büyü, insanları hasta eder. Sevgi veya nefrete sebep olur. Yani cesede ve ruha tesir eder. Büyü, kadınlara ve çocuklara daha çok etki eder. Büyünün tesiri kesin değildir. İlacın tesiri gibi olup, Allahü teâlâ dilerse tesirini yaratır. Dilerse tesirini yaratmaz.

Şu halde, (Büyücü, büyü ile istediğini şüphesiz yapar, büyü muhakkak tesir eder) diyen ve inanan kâfir olur. (Allahü teâlâ takdir etmişse, büyü tesir edebilir) demelidir!

Sual: Büyü, sihir etki etmez diye inanıyorum. Doğru mu?
CEVAP
Yanlış. Büyü etki edebilir, mutlaka etki eder demek yanlıştır. Büyü ilaç gibidir. Bazen etki edebilir, insanı hastalandırır. Her ilaç da her zaman etkisini göstermez, göstermediği de olur. Yani ilaca da büyüye de tesir kuvvetini veren Allahü teâlâdır. Vermezse, ilaç da, büyü de tesir etmez.

Sual: Resulullaha da sihir yani büyü yapılmış, bu olay nasıl oldu?
CEVAP
Resulullah efendimiz, Medine’ye hicretinden önce, Medine halkı Abdullah bin Selul’ün etrafında toplanmışlardı. Resulullah Medine’ye teşrif edince, Medine halkı tamamen Ona hürmet ve alaka gösterdiler. İbni Selul’ü bıraktılar. Bunun üzerine Resulullahı öldürmek için harekete geçti. Yahudiler onun yanına toplandılar. Bazı planlar yaptılar. Lebid bin Asım’dan yardım istediler. Lebid, falan mahallede Hayre adında sihir yapmakta çok ileri yaşlı bir kadın var, onu bulun dedi. Bulup o kadına çok para verdiler. Yaşlı kadın bir güvercin yavrusuna iğneler batırıp, 11 düğüm yaparak güvercin yavrusunun üzerine sardı. Medine’nin dışında harap bir kuyunun içine koyup, ağzını kapattı.

Resulullah efendimiz hastalandı. Azaları hareketsiz kaldı. Bu hâl 9 gün devam etti. Sonra Cebrail aleyhisselam geldi, durumu haber verdi. Resulullahı oraya götürdüler. Kuyuyu açıp güvercini çıkardı. Fakat düğümleri çözemediler. Cebrail aleyhisselam Muavvizeteyn [Kul Euzü] surelerini getirdi. Resulullah bu sureleri o düğümlerin üzerine okudu. Her âyeti okudukça bir düğüm çözüldü. İki suredeki 11 âyet okununca, 11 düğüm de çözüldü. Resulullah efendimiz hastalıktan tamamen kurtulup, sıhhate kavuştu.

Sual: Cin insana geçmişte olan olayları bildirebilir mi?
CEVAP
Cin gördüklerini anlatabilir, gaibden haber veremez. İnsanlar da gördüklerini anlatırlar. Cinlerden görmediklerini söyleyenler çıkabilir. Kibirli yalancı olanları vardır, onlara güvenilmez.

Sual: Cinci hocaya büyü çözdüğü için para vermek günah mıdır?
CEVAP
Cinci hocaya inanmak, insanı cinden kurtardığına inanarak, ona ücret vermek caiz değildir. Büyü çözene de para vermek caiz değildir.

Sual: Âyetler okunup ipliğe düğüm atılıyor. Kötülerin şerrinden korunmak için dua ediliyor. Büyüye girer mi, caiz mi?
CEVAP
Büyüye girer, caiz değildir.


Sual: Bir cinci hocaya gittim, benden kesilmiş tırnak parçalarımı istedi, vereyim mi?
CEVAP
Öyle yerlere gitmeyin ve vermeyin. Kesilen tırnakları gömmek iyi olur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Saç ve tırnağınızı toprağa gömün, büyücüler onlarla sihir yapmasın!) [Deylemi]

Sual: Sihir nedir?
CEVAP
İnsanların bütün işleri, âdet-i ilahiyye içinde meydana gelir. Allahü teâlâ, sevdiği insanlara ikram olmak için, âdetini bozarak, sebepsiz şeyler yaratır. Bunlar enbiyadan meydana gelirse Mucize, evliyadan meydana gelirse Keramet, diğer müminlerden meydana gelirse Firaset, fâsıklardan meydana gelirse İstidraç, kâfirlerden zuhur ederse Sihir denir.

Iraklı bazı kimselerin ağızlarına ateş almalarına, avurtlarına şiş sokmalarına keramet diyenler çıkıyor. Allahü teâlâ, böyle kimselerin Hazret-i Musa zamanında da bulunduğunu, bunların sihir olduğunu bildiriyor. Böyle göz boyamak haramdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Bir kişinin havada uçtuğunu, denizde yürüdüğünü veya ağzına ateş koyup yuttuğunu görseniz, fakat dine uymayan bir iş yapsa, keramet ehliyim dese de, onu büyücü, yalancı, sapık ve doğru yoldan saptırıcı bilin!) [El-Münire]

Sual: TV’de gördük. Efsun yapılanı akrep sokmuyormuş. Efsun nedir?
CEVAP
Efsun, fen yolu ile tecrübe edilmemiş, manası bilinmeyen veya küfre sebep olan şeyi, hasta olmamak veya hastalığı tedavi için okuyup üflemek demektir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Efsun yapan tevekkül etmemiş olur.) [Nesai]
Efsunun büyüye, yani sihre benzeyen tarafı vardır. Bunlarla uğraşmak caiz değildir.

Şirinlik muskası
Sual: Beyimin başka kadınlarla ilişkisi olduğundan evine bağlanması için büyücü hocaya gittim. O da, tarif edip, (Kocana hayız kanı içir, muhabbet hâsıl olur, sana bağlanır) dedi. Bazı cinci hocalar da şirinlik muskası yazıyorlar. Hangisi uygundur?
CEVAP
Büyücülere ve cincilere inanmak kesinlikle caiz değildir.

İbni Mesud hazretleri, (Rukye, temime, tivele şirktir) hadis-i şerifini anlatınca, hanımı (Böyle söyleme, gözüm ağrıyordu. Yahudi’nin yaptığı rukye ile ağrım kesildi) dedi. Ona, (Bu ağrı şeytanın işiydi. O, rukye yapılınca, Yahudi’nin okumasıyla geçtiği zannedilsin diye vazgeçti) buyurdu. (Ebu Davud – Şir’a)

Rukye, okuyup üflemek veya üzerinde taşımak demektir. Meşru olanı ve olmayanı vardır. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Rukyede şirk olmadıkça, mahzuru olmaz.) [Müslim]

Âyet-i kerimeyle ve hadis-i şeriflerle yapılan rukye caizdir, buna, taviz denir. Taviz caizdir ve inanana, güvenene fayda verir. Manası bilinmeyen veya küfre sebep olan rukyeye efsun denir. Bunu veya nazarlıkları kendi üzerinde taşımaya, temime denir. Muhabbet hâsıl etmek için yapılan rukyelere tivele denir. Zevcin zevcesini sevmesi için tivele denilen sihri yapmak haramdır. (S. Ebediyye)

Eğer yaptırdığınız büyüyü bozdurmadan ölürseniz imansız gitme tehlikeniz çok büyüktür
Destek ve Eme�imiz ��in L�tfen Payla��n:

Konu semihbaba4125 tarafından (22-05-16 Saat 00:50 ) değiştirilmiştir.
semihbaba4125 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
a�k b�y�s� yapma
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açıkask
Powered by vBulletin® Version kapalı
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 18:15.

Desteklenen Siteler=>Medyum Yorumlar�| B�y�| ba�lama b�y�s�| a�k b�y�s� nas�l yap�l�r
Sitemiz bir forum sitesi oldu�u i�in kullan�c�lar her t�rl� g�r��lerini �nceden onay olmadan an�nda siteye yazabilmektedir.5651 say�l� yasaya g�re bu yaz�lardan dolay� do�abilecek her t�rl� sorumluluk yazan kullan�c�lara aittir. 5651 say�l� yasaya g�re sitemiz mesajlar� kontrolle y�k�ml� olmay�p,yasal olmayan bir payla��m oldu�unu d���n�yorsan�z ileti�im b�l�m�nden bize ula�abilirsiniz.